Priprema ukusnih jela ne mora biti komplikovana da bi ostavila snažan utisak. To savršeno dokazuje recept za punjene turske šnicle, koji je stekao popularnost zahvaljujući svojoj jednostavnosti i bogatom okusu. Ovaj specijalitet potiče iz turske kuhinje, poznate po spoju začina i pažljivoj obradi mesa, a posebno je zanimljivo što se u pripremi koristi samo jedna vrsta mljevenog mesa, bez miješanja različitih sorti, što jelu daje karakterističnu teksturu.
- Prva tajna uspjeha ove šnicle leži u kvalitetnom začinjavanju. Začine je potrebno pažljivo dozirati i ravnomjerno rasporediti kroz smjesu. Turski kuhari savjetuju korištenje osnovnih, ali intenzivnih začina kao što su crni biber, mljevena crvena paprika, slatka paprika, kumin i korijander. Ovi začini u kombinaciji s mljevenim češnjakom, svježim peršunom i sitno nasjeckanim lukom čine punjenje bogatim, mirisnim i savršeno usklađenim.
Za pripremu je potrebno 1 kilogram mljevenog mesa, kašičica svakog pomenutog začina, pola šolje nasjeckanog peršuna i jedan luk. Luk se prethodno natopi u vodi kako bi omekšao i izgubio dio svoje jačine. Potom se svi sastojci sjedine i temeljno izmiješaju, kako bi se dobila homogena smjesa. Od ove mase se zatim oblikuju male kuglice, koje se spljošte u oblik šnicli i prže na vrućem ulju. Rezultat je sočna i mirisna šnicla, koja se često poslužuje uz svježu salatu.
- Ovaj recept ne samo da oduševljava okusom, već i lakoćom pripreme – idealan je za one koji žele pripremiti ukusan obrok u kratkom vremenu. Osim toga, pogodna je i za posluženje gostima jer izgleda elegantno, a istovremeno se brzo pravi.
BONUS TEMATIKA – Njega kose nakon izbjeljivanja
Promjena boje kose često dolazi s uzbuđenjem, ali i rizikom. Mnoge žene odlučuju se za pramenove kao prvi korak u svijet posvjetljivanja, ali prije nego se upuste u takvu promjenu, važno je znati s čime se suočavaju. Bojenje kose, a posebno izbjeljivanje, može imati ozbiljne posljedice po zdravlje vlasi.
- Promjena boje neminovno uzrokuje određeni stepen oštećenja, ali njegov intenzitet zavisi od metoda i krajnjeg rezultata. Suptilne nijanse nanose minimalnu štetu, dok pokušaji da se postigne platinasto plava boja često rezultiraju isušivanjem i lomljenjem kose. Uzrok tome je izbjeljivač, koji uklanja prirodni pigment i time narušava strukturu vlasi.
Profesionalni frizeri mogu znatno ublažiti štetne efekte ako koriste kvalitetne proizvode i prate pravilnu tehniku. Redovno provjeravanje folija tokom procesa izbjeljivanja pomaže da se izbjegne pretjerano izlaganje hemikalijama. Takođe, korištenje dodatnih njegujućih sastojaka u boji ili izbjeljivaču može pomoći u očuvanju zdravlja kose.
- Nakon tretmana, veoma je važno pridržavati se pravila njege kod kuće. To podrazumijeva izbjegavanje svakodnevnog pranja, minimiziranje upotrebe toplinskih uređaja poput pegle, figara i fena, te uvođenje tretmana za hidrataciju. Posebno su korisni dubinski regeneratori ili maske koje se nanose prije pranja i ostave neko vrijeme da djeluju.
Oni koji imaju kovrdžavu kosu trebali bi se posavjetovati sa frizerom o posebno formulisanim preparatima, jer ovakva kosa prirodno ima manje vlage i brže reaguje na oštećenja. Dobar tretman može napraviti veliku razliku između beživotne i zdrave kose.
- Kada je riječ o učestalosti tretmana, preporučuje se da se pramenovi koji se rade od korijena obnavljaju na svakih 8 do 12 sedmica. U slučajevima kada se radi ombre ili druga tehnika koja ne zahtijeva česte korekcije, može se napraviti duža pauza – čak i do šest mjeseci, u zavisnosti od rasta kose i željenog izgleda.
U konačnici, bojenje kose ne mora značiti žrtvovanje zdravlja vlasi, ako se pristupi pažljivo i odgovorno. Bitno je edukovati se, izabrati iskusnog frizera i redovno njegovati kosu nakon tretmana.